Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Daniszynie

Procedury/ Informacje

Od początku września br. rozpoczęliśmy w naszej szkole oficjalne działania związane z wyborem Patrona szkoły (nadania imienia).

Działania będą dwuetapowe:

1 ETAP - zgłaszanie propozycji przez trzy strony: uczniów, rodziców i pracowników szkoły, które zakończy się wytypowaniem trzech kandytatur. Po tym nastąpi rozpowszechnianie informacji dotyczacych wyłonionych osób/instytucji w środowisku szkolnym i lokalnym (lekcje wychowawcze, wystawy na korytarzu szkolnym, ulotki promocyjne, strona www szkoły itp.) 

2 ETAP - wybór Patrona szkoły spośród trzech wcześniej wytypowanych kandytatur.

Zarówno na I, jak i II etapie postępowania, wszystkie biorące udział w głosowaniu strony otrzymają karty do głosowania, które wrzucać będzie można do Urny przy wejściu głównym do szkoły.

Szczegółowe informacje oraz harmonogram dzialań zawiera dostępna w załączniku "Procedura nadania imienia Szkole Podstawowej w Daniszynie"

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

Poniżej znajdują się przykłady osób/instytucji znanych i zasłużonych w dziedzinie edukacji, wychowania, nauki lub działań społecznych... Stanowić one mają jedynie źródło inspiracji w pierwszym etapie postępowania, a każdy z bioracych udział w głosowaniu ma prawo zaproponować jedną z poniższych lub zupełnie inną kandydaturę.

  1. Janusza Korczak lekarz, pedagog, pisarz i działacz społeczny. Teoretyk i praktyk wychowania, twórca oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania. Badacz świata dzieci. Pionier działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursor działań na rzecz praw dziecka/człowieka. W 1926 zainicjował pierwsze pismo redagowane w większości przez dzieci – „Mały Przegląd”. 

 

  1. Henryk Jordan - lekarz, społecznik, pionier wychowania fizycznego w Polsce. Znany głównie z zakładania ogrodów zabaw dla dzieci, tzw. Ogrodów jordanowskich. Działał w wielu organizacjach, w szczególności angażując się w pomoc dla ubogiej młodzieży. Wspierał młodych Polaków z zaboru pruskiego, organizując dla nich wyjazdy do Krakowa i Galicji, aby mogli podszkolić język ojczysty, obejrzeć pamiątki narodowe i umocnić się w polskości. Organizował akcje kolonijne dla dzieci.

 

  1. Mikołaj Kopernik prawnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, astronom. Najbardziej znany jako astronom – twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego i pierwszy heliocentryk w Europie od czasów starożytnej Grecji. Autor dzieła „O obrotach sfer niebieskich” przedstawiającego jego wizję Wszechświata. Dzieła Kopernika dokonały przełomu i wywołały jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych.

 

  1. Adam Mickiewicz poeta, działacz polityczny, tłumacz, filozof, organizator i dowódca wojskowy, nauczyciel akademicki. Przez wielu uważany za najwybitniejszego twórcę dramatu romantycznego w Polsce, jak i w Europie - porównywany do Byrona i Goethego. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Działacz niepodległościowy, organizator polskich oddziałów do walki z Rosją, bonapartysta.

 

  1. Maria Skłodowska Curie – uczona zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Należy do grona jedynie czterech osób na świecie, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz.

 

  1. Imię Komisji Edukacji Narodowej. Do 1773 roku, edukacja w Rzeczypospolitej organizowana była wyłącznie przez zakon Jezuitów. Nakierowana była głownie na kształcenie w zakresie teologii, a inne przedmioty traktowane były jako podrzędne. System ten był konserwatywny i oderwany od realnych potrzeb edukacyjnych. Rozwiązanie zakonu Jezuitów w 1773 roku groziło upadkiem edukacji w Polsce. Wtedy to, 14 października 1773 roku, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołano Komisję Edukacji Narodowej, która była pierwszą w Europie organizacją oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty i dała podwaliny do powstania w Polsce systemu powszechnej, dostępnej dla każdego edukacji.

 

  1. Imię Polskich Noblistów (8 osób)
  1. Henryk Sienkiewicz (literatura – 1905 rok)
  2. Maria Skłodowska-Curie (fizyka – 1903 rok i chemia – 1911 rok)
  3. Władysław Reymont (literatura – 1924 rok)
  4. Czesław Miłosz (literatury – 1980 rok)
  5. Lech Wałęsa (nagroda pokojowa – 1983 rok)
  6. Józef Rotblat (nagroda pokojowa– 1995 rok)
  7. Wisława Szymborska (literatura – 1996 rok)
  8. Olga Tokarczuk (literatura – 2018 rok)

 

Wybierając tego typu Patrona szkoły, można później łatwo krzewić wiedzę o wybitnych, znanych na całym świecie Polakach/instytucjach. Każdy z nich może stanowić wzorzec dla młodego człowieka ...

 

ZAŁĄCZNIKI:

e-Dziennik

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny