Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Daniszynie

im. Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Salomea Skłodowska-Curie

Naukowiec; fizyk; wynalazca; chemik

Data urodzenia: czwartek, 7 listopada 1867, Warszawa

Data śmierci: środa, 4 lipca 1934, Passy, Francja

Maria Skłodowska-Curie już w dzieciństwie była nieprzeciętnie inteligentna, dzięki czemu nauczyła się czytać w wieku 4 lat. Posiadała również wyjątkowe zdolności językowe – władała biegle pięcioma językami. Poza tym była jedną z pierwszych ekolożek. Wśród jej pozanaukowych pasji można także wymienić pływanie kraulem i uprawianie kwiatów, zwłaszcza róż.

Badaczka przyjaźniła się z najwybitniejszymi naukowcami swoich czasów. Jej niezwykłą osobowość podziwiał m.in. Albert Einstein, który cenił Marię Skłodowską-Curie za poczucie misji i pozostanie wierną swoim wartościom mimo ogromnej sławy. W 2015 roku Szkoci przyznali jej tytuł najbardziej wpływowej kobiety 200-lecia.

Maria Skłodowska-Curie do dziś inspiruje nie tylko naukowców. Nie wszyscy wiedzą, że naukową pasję świetnie godziła z wychowaniem dwóch córek, obowiązkami żony oraz licznymi pozanaukowymi zainteresowaniami. Była kobietą spełnioną, która na początku XX wieku udowodniła, że granice swoich możliwości najlepiej wyznaczać samemu, niezależnie od obowiązujących konwenansów i stereotypów.

Ciekawostki:

Pierwsza kobieta z nagrodą Nobla

Była pierwszą kobietą w historii, której przyznano nagrodę Nobla, co więcej - nagrodę Nobla przyznano jej dwukrotnie - w 1903 i 1911 roku - w dwóch różnych dziedzinach: fizyce i chemii. Skądinąd, akademicy w Sztokholmie chcieli przyznać nagrodę tylko jej mężowi, bo jakże to kobiecie wręczać Nobla, ale Piotr postawił się i odmówił przyjęcia jej bez Marii.

Jedna z pierwszych kobiet z prawem jazdy

W 1916 r. była jedną z pierwszych kobiet na świecie, która zrobiła prawo jazdy - także to z uprawnieniami na ciężarówki. Przydało się, bo Maria zapakowała na ciężarówkę aparat rentgenowski i jeździła na fronty I wojny światowej prześwietlać rannych żołnierzy. To niewiarygodne - pani profesor z Noblem w okopach?!

Podróż poślubną na rowerze

Swoją podróż poślubną z Piotrem Curie spędzili na rowerach, objeżdżając północną Francję. Rower - wtedy był dziwolągiem, a już dziewczyna na nim, prawdziwym końcem świata! Do tego Maria sama skróciła sobie, dla większej swobody pedałowania, sukienkę i to podobno zdecydowanie ponad akceptowalne wtedy normy. I jeździła bez kapelusza!

Miłośniczka gór

Uwielbiała góry. W 1899 roku zdobyła wraz z mężem nasze Rysy, na których, co warto pamiętać, nie było jeszcze szlaków turystycznych, a sama wspinaczkę odbyła w długiej sukni. Spędzała też dużo czasu ze swoim przyjacielem, Albertem Einsteinem, wędrując po Alpach.

Cytaty:

"Wszystko, co widziałam nowego i czego się uczyłam, zachwycało mnie. Było to jakby objawienie nowego świata, świata wiedzy, do którego nareszcie otwarto mi wolny dostęp."

"Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza cierpienie."

"Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć."

"Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę."

"Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym."

"Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia."

 

 

e-Dziennik

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny