Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Daniszynie

im. Janusza Korczaka

 

JANUSZ KORCZAK - człowiek o gorącym sercu

Henryk Goldszmit, czyli Janusz Korczak (pseudonim przyjęty w życiu dorosłym), przyszedł na świat w Warszawie, w roku 1878 lub 1879. Pochodził z ubogiej rodziny, ale upór w dążeniu do celu, w tym udzielanie korepetycji już od piętnastego roku życia, pozwoliło mu na ukończenie studiów medycznych.

Był teoretykiem, ale i praktykiem wychowania - twórcą oryginalnego systemu pracy z dziećmi opartego na partnerstwie oraz samorządnych procedurach i instytucjach. Był badaczem świata dzieci - prekursorem w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz działań na rzecz praw dziecka i człowieka.

W dorobku Janusza Korczaka odnajdziemy wiele książek dla dzieci takich jak: „Kajtuś Czarodziej”, „Król Maciuś I”, „Kiedy znów będę mały” oraz „Bankructwo Małego Dżeka”. Dorosłym zadedykował natomiast książki: „Prawo dziecka do szacunku” oraz „Jak kochać dziecko”. Nie można zapomnieć także o tym, że zainicjował pierwsze pismo redagowane w większości przez dzieci pt. „Mały Przegląd”.

Janusz Korczak zorganizował w Warszawie budowę „Domu Sierot” dla dzieci żydowskich. Był także współzałożycielem „Sierocińca ze szkołą” wybudowanego dla dzieci polskich. Zawsze przyświecała mu dewiza równego traktowania dzieci, w duchu tolerancji i szacunku.

10 ważnych zasad wychowywania dzieci według Janusza Korczaka:

  1. Nie oczekuj, że twoje dziecko będzie takim, jakim ty chcesz żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie tobą.
  2. Nie żądaj od dziecka zapłaty za wszystko, co dla niego zrobiłeś. Dałeś mu życie, jak on miałby ci się odwdzięczyć? Ono da kiedyś nowe życie, a jego dziecko następne.
  3. Nie mścij się na dziecku za swoje krzywdy, żebyś na starość nie jadł suchego chleba. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz.
  4. Nie patrz na jego problemy z wysoka. Życie daje każdemu według jego sił i możesz być pewien, że dla niego jest ono tak samo ciężkie jak dla ciebie, a może nawet i cięższe, gdyż nie ma jeszcze doświadczenia.
  5. Nie poniżaj!
  6. Nie zapominaj, że najważniejsze spotkania człowieka to spotkania z dziećmi. Zwracaj na nie więcej uwagi — nigdy nie wiemy, kogo spotykamy w dziecku.
  7. Nie zamęczaj się, jeśli nie możesz czegoś zrobić dla swojego dziecka. Po prostu zapamiętaj: dla dziecka zrobiono za mało, jeśli nie zrobiono wszystkiego, co było możliwe.
  8. Dziecko to nie tyran, który zawładnie całym twoim życiem. To nie tylko ciało i krew. To drogocenna czara, którą życie dało ci do ochrony i rozpalenia w niej twórczego ognia. To uwłaszczona miłość matki i ojca, u których będzie rosnąć nie „nasze”, „własne” dziecko, ale dusza przekazana na przechowanie.
  9. Naucz się kochać cudze dziecko. Nigdy nie wyrządzaj mu tego, czego nie chcesz, by robiono twojemu.
  10. Kochaj swoje dziecko takim, jakim jest — nieutalentowane, nieudane, dorosłe. Będąc z nim ciesz się! Chwile z dzieckiem to święto, które jeszcze u ciebie trwa.

Wybrane cytaty Janusza Korczaka:

  • „Kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat.”
  • „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.” 
  •  „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.”
  • „Szu­kaj włas­nej dro­gi. Poz­naj siebie, za­nim zechcesz dzieci poz­nać. Zdaj so­bie sprawę z te­go, do cze­go sam jes­teś zdol­ny, za­nim dzieciom poczniesz wyk­reślać zak­res praw i obo­wiązków.”
  • „Nie ta­kie ważne, żeby człowiek dużo wie­dział, ale żeby dob­rze wie­dział, nie żeby umiał na pa­mięć, a żeby ro­zumiał, nie żeby go wszys­tko troszkę ob­chodziło, a żeby go coś nap­rawdę zajmowało.”

 

 

 

e-Dziennik

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny